«Աշնակ» 220/110/10կՎ և «Վանաձոր-1» 110/10/6 կՎ ենթակայաններում իրականացվող վերակառուցման աշխատանքների մանրամասներն են քննարկել «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության և վերակառուցման ծրագրի կապալառու՝ չինական «Xian Electric Engineering» ընկերության ղեկավարները: Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի (ՎԶՄԲ) վարկավորմամբ՝ «Էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավում» և «Էլեկտրամատակարարման հուսալիություն ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային ծրագրերի շջանակներում իրականացվող այս ծրագրի նպատակն է փոխարինել ենթակայանների ֆիզիկապես և բարոյապես մաշված սարքավորումները, բարձրացնել էլեկտրահաղորդման ցանցի հուսալիությունը, նվազագույնի հասցնել սարքավորումների խափանման պատճառով վթարային անջատումների քանակը, կրճատել շահագործման ծախսերը:
«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Հարությունյանը նշել է, որ «Վանաձոր-1» և «Աշնակ» ենթակայանները ռազմավարական նշանակություն ունեն Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար: Նրա խոսքով, պետք է ճիշտ օգտագործել բարենպաստ եղանակային պայմանները, արագացնել ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքների տեմպերն և պատշաճ կարգով ապահովել դրանց ավարտը 2019 թվականի տարեվերջին:
«Xian Electric Engineering» ընկերության տնօրեն Ժանգ Չոնգ իր հերթին նշել է, որ կարևորում են կատարվող աշխատանքների որակը, և որ նախատեսում են ավարտել ենթակայանների վերակառուցումը սահմանված ժամկետում:
Ամփոփելով հանդիպումը, կողմերը արձանագրել են, որ պարբերաբար կազմակերպվող հանդիպումներն ու քննարկումները կնպաստեն աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանն ու առաջացած խնդիրների արագ լուծմանը:

During the meeting the process of rehabilitation project of “Vanadzor-1” and “Ashnak” substations has been discussed
Directors of “High Voltage Electric Networks” CJSC and the rehabilitation project Contractor - Chinese “Xian Electric Engineering” Company have discussed the details of rehabilitation works being implemented in 220kV/110kV/10KV “Ashnak” and 110/10/6kV “Vanadzor-1” substations. The purpose of this project, being implemented in the frameworks of “Electricity Transmission Network Improvement” and “Electricity Supply Reliability project, Additional Financing” loan projects financed by the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) is to replace physically and morally worn and obsolete equipment of the substations, increase the electricity transmission network reliability, minimize the amount of emergency outages caused by the equipment failure and reduce operating/commissioning costs.
The general director of “High Voltage Electric Networks” Close Joint Stock Company has mentioned, that “Vanadzor-1” and “Ashnak” substations have strategic significance for Armenia’s energy system. According to his speech the Contractor should properly use favorable weather conditions, accelerate the paces of the rehabilitation works of the substations and ensure their due completion by the end of 2019.
The director of “Xian Electric Engineering” company Jang Chong in his turn has mentioned, that the quality of implementing works is crucial for them and they foresee to complete the rehabilitation of the substations within the defined deadline.
Summing up the meeting, the parties have recorded that regularly organized meetings and discussions will contribute to increase the efficiency of the works and the quick solution of the raised problems.