Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպել է KFW բանկի գործընկերների հետ
«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ նորանշանակ գլխավոր տնօրեն Արթուր Բաղդասարյանը հոկտեմբերի 26-ին հանդիպել է Գերմանիայի Զարգացման Բանկի /KFW/ էներգետիկայի և բնական պաշարների Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանների ծրագրի ղեկավար Սանդրա Լուտցի հետ: Ծանոթության նպատակով կազմակերպված հանդիպման ընթացքում խոսվել է այն մասին, որ «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» (Հայաստան-Վրաստան հաղորդիչգիծ/ենթակայաններ) ծրագիրը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի էներգահամակարգի համար, քանի որ Այրումում տեղակայված 500/400/220կՎ բարձր լարման հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանի միջոցով հնարավոր կլինի միմյանց կապել Հայաստանի և Վրաստանի, Իրանի և Ռուսաստանի էներգետիկ համակարգերը, ամրապնդել տարածաշրջանային էներգահամակարգերի անվտանգությունը, ինչպես նաև ապահովել զուգահեռ աշխատանքի հնարավորությունները: Դրանից բացի հայկական և վրացական էլեկտրաէներգետիկ ցանցերը միացնելով միմյանց՝ հնարավոր կլինի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանն ապահովել էլեկտրաէներգիայի հուսալի, ճկուն և փոխշահավետ միջսահմանային փոխանակման կարողություններով:
ԲԷՑ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արթուր Բաղդասարյանը վստահություն է հայտնել, որ համագործակցությունը KFW բանկի հետ կլինի բավական արդյունավետ ու ծրագիրը կիրականացվի բարձր մակարդակով:
Սանդրա Լուտցը շնորհավորել է Արթուր Բաղդասարյանին նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Նա նշել է, որ «KFW բանկ-Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» համագործակցությունը արդեն տասնամյակի պատմություն ունի և պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» բավական բարդ ու հետաքրքիր ծրագրի շրջանակներում:

Artur Baghdasaryan met with the partners of KFW bank
The subject of the meeting which was organized with the view of familiarizing was the “Caucasus Power Transmission Network’’ (Armenia-Georgia overhead transmission line/substations) which is of strategic importance for Armenia’s Energy system inasmuch as through the 500/400/220kV high-voltage direct current converter station located in “Ayrum” substation will be possible to connect Armenia and Georgia, Russian and Iranian energy systems, enhance the security of regional energy systems, as well as ensure parallel work opportunities.
Besides, connecting together Armenian and Georgian energy networks will be possible to provide the South Caucasus region with reliable, flexible and mutually beneficial cross-border exchange electric power capabilities.General Director of “High Voltage Electric Networks” Artur Baghdasaryan expressed confidence that cooperation with KFW bank will be quite effective and will be implemented at high level.
Sandra Lutz congratulated Artur Baghdasaryan on his new appointment. She noted that cooperation of "KFW bank-High Voltage Electric Networks" has decades of history and expressed willingness to continue working together within the framework of quite complicated and interesting program of "Caucasus power transmission network".