«Հայաստան-Վրաստան oդային գծի» կառուցման մրցույթին մասնակցում է վեց ընկերություն
«Բարձրավոլտ էլեկտրական» ցանցեր ընկերությունում այսօր մեկնարկել է Գերմանիայի զարգացման վարկերի բանկի (KfW) կողմից ֆինանսավորվող «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց-I» ծրագրի Լոտ-2-ի գլխավոր կապալառուի ընտրության մրցույթը: Լոտ–2-ի շրջանակներում էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցման համար մրցույթին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել Sinohydro Corporation LTD /Չինաստան/, Isolux Ingeneria /Իսպանիա/, Kaplataru Power Transmission limited /Հնդկաստան/, Dalekovod JSC /Խորվաթիա/, ՕՕՕ Kaskad-Energo /ՌԴ/ և KEC International limited /Հնդկաստան/ ընկերությունները:
«Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» ծրագրի Լոտ-2–ի շրջանակներում գլխավոր կապալառուն պետք է կառուցի 500/400/220կՎ Օդային Գծերը, որոնք անցնելու են Լոռու և Տավուշի մարզերով և ձգվելու են մինչև Հայաստանի հյուսիսային հարևանի՝ Վրաստանի սահմանը, ինչի արդյունքում Հայաստանը տարածաշրջանում կդառնա էլեկտրաէներգիայի հաղորդման տարանցիկ երկիր:
«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արթուր Բաղդասարյանը ողջունել է ծրագրի մասնակիցներին: Նրա խոսքով «Հայաստան-Վրաստան oդային գծի» շահագործումից հետո կնվազեն էլեկտրահաղորդման կորուստները և կընդլայնվի տարածաշրջանում էլեկտրաէներգիայի միջսահմանային առևտուրը, ինչը հնարավորություն կտա Ռուսաստանին, Վրաստանին, Հայաստանին և Իրանին սկսել քառակողմ փոխշահավետ համագործակցություն էներգետիկ ոլորտում:

6 companies are participating in the competition for construction of “Armenia-Georgia overhead transmission line”
Today started up the competition for selection of General Contractor in the framework of “Caucasus Transmission Network-I” (“Armenia-Georgia Transmission line" project financed by German Development bank (KfW). In the framework of Lot 2 for reconstruction of overhead transmission lines the following Companies submitted their bids: Sinohydro Corporation LTD /China/, Isolux Ingeneria /Spain/, Kaplataru Power Transmission limited /India/, Dalekovod JSC /Republic of Croatia/, ՕՕՕ Kaskad-Energo /Russian Federation/ and KEC International limited /India/.
In the framework of “Caucasus Transmission Network-I” Lot 2 project the General Contractor will carry out the construction of 500/400/220kV overhead transmission lines which will pass through the regions Lori and Tavush and will be stretched until the board of Georgia - northern neighbor of Armenia, in the result of which Armenia will become a transit country of electricity transmission.
General Director of “High Voltage Electric Networks” CJSC Artur Baghdasaryan greeted the participants and mentioned that after exploitation of “Armenia-Georgia overhead transmission line" will be reduced energy transmission losses and will be enhanced the expansion of Energy power cross-border trade in the region which will enable Russia, Georgia, Armenia and Islamic Republic of Iran to start mutually beneficial quadripartite cooperation in the Energy system.