«Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» ծրագիր Լոտ–3
Այսօր «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերությունում տեղի է ունեցել  «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» ծրագրով նախատեսված Լոտ–3-ի գլխավոր կապալառուի ընտրության գնումներն իրականացնող մրցութային հանձնաժողովի առաջին հրապարակային նիստը։ Վերականգնման վարկերի (KfW) բանկի կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստան-Վրաստան հաղորդիչ գիծ/ենթակայաններ» ծրագրի  Լոտ–3-ով նախատեսվում է Այրումում կառուցել բարձր լարման հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայան։
Այդ աշխատանքները կատարելու նպատակով, գլխավոր կապալառուի ընտրության մրցույթի համար նախապես ընտրված 7 հայտատուներից, մինչև սահմանված վերջնաժամկերտը, մրցութային փաթեթ ներկայացրել էր միայն մեկ ընկերություն։
Մրցութային հանձնաժողովը, ընթացակարգի համաձայն, բացել է միայն հայտատուի կողմից ներկայացված տեխնիկական հայտը և ստուգել է փաստաթղթերի ամբողջականությունը: Հայտատուի ֆինանսական  առաջարկը կբացվի տեխնիկական հայտի գնահատումից հետո։ Գլխավոր կապալառուի հետ պայմանագիրը կկնքվի տեխնիկական և ֆինանսական հայտերը մանրամասն ուսումնասիրելուց և հաստատելուց հետո։
Մրցութային հանձնաժողովի նախագահ, «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի պարտականությունները կատարող Հայկ Հայրապետյանը շնորհակալություն է հայտնել մրցույթին մասնակցելու և հայտ ներկայացնելու համար։
Որոշվել է  ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ հայտատուի տեխնիկական առաջարկը դիտարկելու և արդյունքները հանձնաժողովին ներկայացնելու նպատակով։
«Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» ծրագրի իրականացման արդյունքում նոր էլեկտրահաղորդման գծի, ԲԼՀՀ ՓԿ և ենթակայանների կառուցմամբ նկատելիորեն կբարելավվի փոխհոսքերի ապահովման  ծառայության որակը, կխթանվի էներգետիկայի բնագավառում տարածաշրջանային համագործակցության զարգացումը։

“Caucasus Transmission Network” Project – Lot 3
Today, the first public session of the Tender Committee for conducting the procurement for the selection of the General Contractor for Lot 3 in the frameworks of the “Caucasus Transmission Network” Project was held at the premises of “High Voltage Electric Networks” company. Under Lot 3 of the “Armenia-Georgia Transmission Line/Substations” project, financed by the KfW Development Bank, it is planned to construct a High Voltage Direct Current (HVDC) Converter Station in Ayrum.
For the purpose of carrying out these works, only one Bidder out of the seven ones, pre-selected for the tender of General Contractor selection, has submitted the Tender package before the deadline.
In accordance with the procedure, the Tender Committee opened only the Bidder’s technical proposal and checked the completeness of the documentation. The Bidder’s financial proposal will be opened after the evaluation of the technical proposal. The Contract with the General Contractor will be signed after a detailed review and approval of both the technical and financial proposals.
The Chairman of the Tender Committee, Acting General Director of “High Voltage Electric Networks” CJSC, Hayk Hayrapetyan, expressed his gratitude to the Bidder for participating in the tender and for submitting a bid.
It was decided to establish a working group for reviewing the Bidder’s technical proposal and presenting the results to the Tender Committee.
As a result of the implementation of the “Caucasus Transmission Network” Project, through the construction of a new transmission line, an HVDC Back-to-Back Converter Station, and Substations, the quality of cross-border power flow services will be significantly improved, and the development of regional cooperation in the energy sector will be promoted.