Ապրիլի 19-ին տեղի է ունեցել ԲԷՑ ՓԲԸ-ի և Fichtner ընկերության ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են  «Կովկասյան Էլեկտրահաղորդման ցանց - փուլ I + II A-ի և oպցիոնալ փուլ II B-ի համար շրջակա միջավայրի և սոցիալական ազդեցության գնահատում»  խորհրդատվական ծառայությունների շրջանակում կատարված աշխատանքների արդյունքներն ու հետագա անելիքները:
ԲԷՑ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ա. Անանյանը ընդգծել է ծրագրի կարևորությունը, ծրագրի հանդեպ հանրային հետաքրքրությունը և շեշտել է, որ նախատեսվածի համաձայն  մրցույթը պետք է հայտարարվի 2016թ-ի մայիսի վերջին:
Աշխատաքների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով որոշվել է  իրականացնել՝ 400կՎ գծի ծրագծի այլընտրանք 5-ի դաշտային հետազոտությունը, Դդմաշեն /Մարաշ/Կամո ենթակայանների, Հրազդանի էլեկտրակայանների և 220կՎ ՕԳ-ների դաշտային հետազոտությունները,  Այրում ենթակայանի և դեպի Վրաստան գնացող ՕԳ-ի դաշտային հետազոտությունները:
ԲԷՑ ՓԲԸ տնօրենը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի օրենսդրության համաձայն չպետք է ծառեր/անտառներ կտրվեն` հովիտների վրայով անցնող  էլեկտրահաղորդման գծի  թռիչքների պատճառով:

On April 19 was held a working meeting of HVEN CJSC and representatives of company Fichtner, during which were discussed the results of implemented works and the further plans in the frameworks of “Caucasian Electric Transmission Network - "Environmental and Social Impact Assessment (ESIA) for the Phase I + II A- and optional Phase II B” Consulting services.
General director of HVEN CJSC Aram Ananyan has stressed the importance of the public interest to the project and pointed out that the tender, as it is foreseen, will be announced at the end of May 2016.
With the view of improving the efficiency of works, it was decided to implement field surveys of alternative 5, 400 kV line route, Ddmashen / Marash / Kamo substations, power plants of Hrazdan and field surveys of 220 kV transmission lines, Ayrum substation, as well as Transmission lines to Georgia.
General director of HVEN CJSC Aram Ananyan has informed that according to the legislation of Republic of Armenia, cutting down of trees / forests is not allowed due to spans of transmission lines over the valleys.