«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության աշխատանքային խումբը՝ գլխավոր տնօրեն Կարեն Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ, հունիսի 2-ից 5-ը, աշխատանքային այցով գտնվում էր Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում։
Թեհրան կատարած այցի ընթացքում «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության և SUNIR International FZE ընկերության ներկայացուցիչները քննարկել են Իրան-Հայաստան 400կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և համապատասխան ենթակայանի կառուցման ծրագրի ընթացքը։
«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության և SUNIR International FZE ընկերության միջև ստորագրվել են մի շարք համաձայնագրեր՝ ծրագրի ֆինանասավորման ժամկետները մինչև 2023թ․ դեկտեմբերի 31-ը երկարաձգելու վերաբերյալ։
Այցի շրջանակներում «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության ներկայացուցիչները այցելել են նաև իրանական «Պարս Տաբլո» ընկերության գործարան, որը երկրորդային շղթաների սարքավորումներ է արտադրում «Նորավան» ենթակայանի համար։
Իրան-Հայաստան 400կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և համապատասխան ենթակայանի կառուցման ծրագիրը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի Հանրապետության համար․ ծրագրի նպատակն է Հայաստանի և Իրանի միջև էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը 350 ՄՎտ-ից հասցնել 1200 ՄՎտ-ի, բարձրացնել երկու երկրների էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի հուսալիությունն ու կայունությունը, բարձրացնել Հայաստանի էներգահամակարգի անվտանգության մակարդակը՝ հանրապետության հյուսիս-հարավ էներգակապի հզորացմամբ, ինչպես նաև ամբողջ ծավալով օգտագործել Իրան-Հայաստան գազատարի թողունակությունը՝ «Գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի շրջանակներում։

A working group from the "High-Voltage Electric Networks" company, led by General Director Karen Hovhannisyan, was on a working visit to the Islamic Republic of Iran from June 2 to June 5.
During the visit to Tehran, representatives of the "High-Voltage Electric Networks" company and SUNIR International FZE discussed the progress of the Iran-Armenia 400 kV overhead transmission line and the corresponding substation construction project.
Several agreements were signed between the "High-Voltage Electric Networks" company and SUNIR International FZE to extend the project's financing deadlines until December 31, 2023.
As part of the visit, representatives of the "High-Voltage Electric Networks" company also visited the Iranian Pars Tablo factory, which manufactures secondary circuit equipment for the Noravan substation.
The Iran-Armenia 400 kV overhead transmission line and corresponding substation construction project hold strategic importance for the Republic of Armenia. The project's goal is to increase the electricity exchange capacity between Armenia and Iran from 350 MW to 1200 MW, enhance the reliability and stability of the parallel operation of the two countries' energy systems, improve Armenia’s energy security by strengthening the North-South energy corridor, and fully utilize the Iran-Armenia gas pipeline’s capacity within the framework of the "Gas-for-Electricity" program.