«Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի» աջակցությամբ, «էլեկտրամատակարարման հուսալիության ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորման» ծրագրի ենթավարկային միջոցների հաշվին, վերակառուցվել է «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության 110/6կՎ «Վանաձոր-1» ենթակայանը։ Այս ենթակայանը համակարգի ամենահին ենթակայաններից էր, որը շահագործման էր հանձնվել 1933 թվականին։ Ենթակայնը գտնվում է Երևանից 125 կմ հեռավորությամբ, զբաղեցնում է 3,6 հա տարածք։ Ծրագրի կապալառուն չինական «Xian Electric Engineering Co. Ltd» ընկերությունն էր, պայմանագրի արժեքը՝ 4,083,875,43 ԱՄՆ դոլար։
Վերակառուցման շրջանակներում վերանորոգվել են երկու ուժային տրանսֆորմատորները, վերակառուցվել է 110կՎ ԲԲՍ, փոխարինվել են 6կՎ ՓԲՍ սարքավորումները, հիմնանորոգվել է ղեկավարման շենքը և տեղադրվել է SCADA համակարգ։
Ծրագրի նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի էլեկտրահաղորդման համակարգի հուսալիությունը, անվտանգության մակարդակը և էներգահամակարգի շահագործման արդյունավետությունը, ինչպես նաև նվազեցնել ենթակայանի շահագործման ծախսերն ու սարքավորումների խափանման պատճառով վթարային անջատումների քանակը։

With the support of the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) and funded through the Electricity Supply Reliability Project Additional Financing sub-loan, the 110/6 kV "Vanadzor-1" substation of the High-Voltage Electric Networks company has been reconstructed. This substation was one of the oldest in the system, originally commissioned in 1933. It is located 125 km from Yerevan and occupies an area of 3.6 hectares. The project's contractor was the Chinese company Xian Electric Engineering Co. Ltd, with a contract value of $4,083,875.43 USD.
As part of the reconstruction, two power transformers were renovated, the 110 kV switchyard was rebuilt, 6 kV switchgear equipment was replaced, the control building was overhauled, and a SCADA system was installed.
The project's objective is to enhance the reliability and safety of Armenia’s power transmission system, improve the efficiency of power system operations, and reduce both the substation's operational costs and the number of emergency outages caused by equipment failures.